Következetes gyereknevelés

Következetes gyereknevelés

Mit jelent a következetes gyereknevelés?!

Ahogy szemlélem környezetemet, megállapítom, hogy nagyon eltérő nevelési stílust képviselnek egyes szülők.  Egyben érthető is ez az eltérés, mivel nem vagyunk egyformák, nem gondolkozunk ugyanúgy , nem egy elveket vallunk, nem egyenlő tudatossági szinten vagyunk.

Sokáig hatarozott gondolataim és elképzeléseim voltak a gyerekneveléssel kapcsolatban.  Aztán idővel rájöttem, hogy ez nem is olyan egyszerű…. bármint  megvalosítani azokat…. Most meg már tudom, hogy nagyon is az, csak eddig keveset tudtam róla.  Nem ismertem a nevelés alapjait.

Ahogy idővel az ember tájékozódik, informálódik, tapasztalatot szerez /tudatossá válik / egyre jobban átértékeli régi elveit, elképzeléseit.  Ugyanis nem minden esetben egyenlő az elképzelt gyermeknevelés a hozott minta szerinti neveléssel.  Huuuu ezek elgondolkodtató sorok….. számomra roppant izgalmas… 😉

Mi is az, hogy tudatos gyereknevelés?! 

Elsősorban nekem azt jelenti, hogy tudatában vagyok annak, hogy saját akaratomból, annak minden következményével számolva s a későbbiekben előnyös fontossággal bíró nevelési attitűdöket tanusítok gyermekemmel szemben.  Naaaa ezt érthető, hétköznapi nyelvre lefordítva annyit jelent, hogy olyat teszek ami a későbbiekben nem jelent hátrányt s komoly viselkedési és személyiségbeli problémákat  sem a szülőnek sem a gyereknek, sőt inkább a hasznára válik.

Tudatában lenni annak a tettnek amit cselekszünk és számolni annak építő jellegű következményével.  A nevelés egy céltudatos személyiségfejlesztés, ami gyermekünk egész életére kiterjed és pozitív változásokat idéz elő.

A nevelés különböző dimenziók mentén  érvényesíthető, mint pl. a Hatalom és a Szeretet dimenziója. Nem mindegy, hogy a szülőt melyik vezérli. S ami még ennél is fontosabb : tudatában van – e a szülő, hogy az adott cselekvése milyen késztetésnek tudható be!? Vajon azt amit tett vagy mondott, azt tudatosan / számolva annak minden következményével / vagy ösztönei által vezérelve vagy pedig hozott minta alapján, tudatalatti programként cselekedte!?

A tudatos, irányító nevelési stílus a Szereteten alapszik. Nagyon fontosnak, talán a legfontosabbnak tartom, hogy gyermekünk érezze, hogy mindig, minden körülmények között szeretjük őt, bármi is történjen, bármit is tegyen! Az érzelmi biztonság érzése elengedhetetlen a normál személyiség fejlődéshez.  Viszont érzelmi biztonságot csak érzelmi intelligenciával rendelkezve tudunk nyújtani!

A tudatos  gyereknevelés módszerei roppant egyszerűnek tűnnek. A titok az érvelés és a magyarázat.  

A gyereket teljes értékű  partnerként kezelve, minden egyes viselkedésére irányuló reakciónkat magyarázzuk meg neki.  Ne feledjük…..ami tapasztalatot megszereztünk X idő alatt, ne várjuk el gyermekünktől, hogy megtanulja kb. negyed annyi idősen. ☝️

Pl.:  Egy konfliktus esetén  – ne haragudj, hogy az előbb kiabáltam veled, / mert béna voltam uralkodni az indulataimon felnőtt létemre 😔 / bocsánatot kérek, kissé túl reagáltam a dolgot.  / Az én kis mókusom erre mindig az mondja : jooooó anya de legközelebb figyelj oda!!😉❤️

Alapos magyarázat és érvelés után a gyerek tudni fogja, hogy a büntetés / kiabálás, leszidás / csak a viselkedésére s nem az egész személyére irányult. Kvázi nem őt nem szeretjük mikor leszidjuk, hanem csak a cselekedetét!  Ezáltal belső szabállyá válik a tilalom. Ennek eredménye : – a tetteiért való felelősségvállalás, becsületesség – megmondja, ha rosszat csinál és a kísértéssel szembeni ellenállás.

Természetes, hogy a szülő ereje, tudása nagyobb a a gyereknél, de viszont jogaik kölcsönösek.  Az irányító, tudatos nevelési stílus értékrendje azt diktálja, hogy amit a szülő tilt azt maga se tegye! / Ellenkező esetben a gyerek identitása sérül. Döntés képtelenség és befolyásolhatóság veszélye áll fent. /  – bort iszik, vizet prédikál esete….

Fontos, hogy a gyerek érezze, az ő nézőpontja is figyelembe van véve, teljes értékű családtagként van kezelve.  Biztonságérzetet nyújt számára, ha megértéssel, elfogadással és gyengédséggel viszonyulunk hozzá.  E szülői tulajdonságok alapozzák meg a bizalmat. Nem rátelepedni, faggatni….. a megfelelő szülői attitűd mindig pozitívumot eredményez a nevelésben. ☝️ Ugyanakkor észrevétlenül, mértékkel korlátozunk. Úgy, hogy ő észre sem veszi…. mindezt példamutatással! A jó példa ragadós – szokták mondani, s milyen igaz 😉

Legyünk tudatos szülők! Neveljünk értékeket! Szorítsuk háttérbe ösztöneinket, ostoba, tudatalatti elveinket. Ne a primitív egó vezéréljen minket.  Győzzön a tudatosság! 😉

” A család formálja a gyereket. Ha egy család jó állapotban van, akkor ellensúlyként tud megjelenni a környezeti hatásokkal szemben “

Vekerdy Tamás

 

 

 

 

 

 

Vélemény, hozzászólás?